Wzornictwo przemysłowe maszyn i narzędzi

Odlewnictwo jest częścią wzornictwa przemysłowego. Polega na projektowaniu części maszyn lub innych konstrukcji i uzyskiwaniu elementów metalowych o pożądanych wymiarach i kształtach. Takie wyroby można potem poddawać dalszej obróbce. Aby je uzyskać, stosuje się precyzyjnie wykonane modele odlewnicze, które można wytwarzać z różnych materiałów – drewna, metali, tworzyw sztucznych. Dzięki takim wzornikom możliwe jest uzyskanie wyrobów o ściśle określonych parametrach, niezbędnych w procesie produkcji maszyn czy narzędzi. Odlewnictwo jest procesem obejmującym m.in.:

  • wykonanie modelu przedmiotu,
  • wykonanie formy odlewniczej,
  • wykonanie rdzeni odwzorowujących kształty wewnętrzne przedmiotu,
  • zalanie formy odlewniczej ciekłym metalem
  • wyjęcie gotowego wyrobu z formy.

W przypadku odlewania ciekłego metalu w formach trwałych często stosowaną praktyką jest wykorzystanie form stalowych w procesie odlewania grawitacyjnego (kokilowego) oraz odlewania pod niskim ciśnieniem. Korzysta się tu również z rdzeni piaskowych pozwalających na precyzyjne odwzorowanie wewnętrznych kształtów wykonywanego odlewu. Przy odlewaniu grawitacyjnym ciekły metal jest wlewany do formy pod wpływem siły ciężkości, pozostaje on w formie przez czas około 4-10 minut. Dzięki wykorzystaniu kilku form proces ten można przyspieszyć. Odlewanie grawitacyjne wykorzystuje się m.in. przy wykonywaniu odlewów kolektorów, głowic cylindrów, pomp wodnych.

Certyfikaty

modele metalowe modele plastikowe modele odlewnicze formy 
modelarstwo odlewnicze
 
Kontakt
Zapoznaj się z naszą ofertą i skorzystaj z pomocy naszych ekspertów. Pomożemy Ci wykonać odpowiedni model czy formę z drewna, tworzywa sztucznego lub metalu. Zapraszamy do naszej siedziby pod Poznaniem lub kontaktu mailowego. Formularz