Jak wykonywać odlewy w sposób przyjazny środowisku?

odlewanie stali

W wielu gałęziach przemysłu niezbędna jest spora ilość jednolitych elementów o dość złożonym kształcie. W przypadku korzystania z materiałów takich jak rozmaite stopy metali jedną z najwydajniejszych, a zarazem gwarantujących potrzebną jakość procesów produkcyjnych technologii okaże się odlewnictwo. Ze względu na specyfikę koniecznych do uzyskania gotowego wyrobu operacji, niezbędne okaże się jednak zwracanie szczególnej uwagi na kwestie związane z ochroną środowiska. Przyjrzyjmy się pojawiającym się w takich przypadkach zagrożeniom i sprawdźmy, jak można sobie z nimi radzić.

Jakie zagrożenia wiążą się z technologiami odlewniczymi?

Proces przygotowania odlewu wymaga przejścia przez kilka kolejnych stadiów zaczynających się od wytwarzania modeli, a prowadzących przez wykonywanie form i rdzeni, ich zalewania, a następnie wybijania i oczyszczania odlewów oraz usuwania układu wlewowego i finalnie kończących się oczyszczaniem i obróbką wykańczającą. Stosowanie technologii odlewniczych wiąże się z koniecznością podgrzania używanego materiału do temperatury pozwalającej na jego upłynnienie oraz nadanie mu geometrii wykorzystywanej formy. Jednym z największych problemów okaże się więc zabezpieczenie przed emisją ciepła i efektami wynikających z tego faktu zagrożeń od ewentualnych poparzeń po znaczne obciążenia termiczne sprzętu. W grę wchodzi również możliwość uwalniania potencjalnie szkodliwych gazów, a także pojawianie się pyłów. Wyzwaniem będą emitowany przez urządzenia hałas oraz generowane wibracje i wstrząsy. Sporo problemów przysparzają odpady masy formierskiej i rdzeniowej oraz konieczne do obróbki chemikalia.

Jak ogranicza się skutki środowiskowe procesów odlewniczych?

Sposobami na redukcję obciążenia środowiska naturalnego jest modyfikacja wykorzystywanych materiałów, a także stosowanie efektywnych systemów wentylacyjnych połączonych z odpowiednią filtracją wywiewanego powietrza. Wiele procesów jest poddawanych automatyzacji, co eliminuje błędy operatorów urządzeń. Powszechny staje się też recykling używanych substancji.

Certyfikaty

modele metalowe modele plastikowe modele odlewnicze formy 
modelarstwo odlewnicze
 
Kontakt
Zapoznaj się z naszą ofertą i skorzystaj z pomocy naszych ekspertów. Pomożemy Ci wykonać odpowiedni model czy formę z drewna, tworzywa sztucznego lub metalu. Zapraszamy do naszej siedziby pod Poznaniem lub kontaktu mailowego. Formularz