Czym jest odlewanie grawitacyjne?

odlewanie stali

Uzyskanie elementów o złożonej geometrii jest kłopotliwe, ponieważ wymaga długotrwałej obróbki nierzadko przy wykorzystaniu wielu technologii. Rozwiązaniem, które okaże się szybsze, zwłaszcza jeżeli w grę wchodzi produkcja seryjna, będzie technika odlewania. Sprawdza się ona zarówno w przypadku większości stopów metali, jak i przy tworzywach sztucznych, pozwalając na uzyskanie detali o wysokiej dokładności wymiarowej oraz znakomitym poziomie wykończenia powierzchni. Proces ten wymaga jednak przygotowania formy odlewniczej i doboru, optymalnej w przypadku danego materiału i geometrii odlewu techniki. Przekonajmy się, jak wygląda odlewanie i sprawdźmy, czym wyróżnia się odlewanie grawitacyjne.

Jak wygląda proces odlewania?

Odlewanie pozwala na uzyskanie kształtu odpowiadającego geometrii przygotowanej formy. Proces odlewania wiąże się z upłynnieniem materiału do postaci, w której uzyska on wymaganą lejność, a więc zdolność do wypełnienia wolnych przestrzeni. Po wypełnieniu używanej formy dochodzi w miarę wychładzania do wytworzenia się warstwy powierzchniowej, a następnie całej struktury odlewu. Jest to związane z rekrystalizacją materiału, lecz też wystąpieniem skurczu, a więc zmniejszeniem rozmiarów wraz z wystudzeniem odlewu.

Co wyróżnia odlewanie grawitacyjne?

Odlewanie można prowadzić przy wykorzystaniu różnych metod podawania upłynnionego materiału. W grę wchodzi odlewanie ciśnieniowe, gdzie jego przepływ jest wymuszany przez wytwarzanie niskiego lub wysokiego ciśnienia, a także odlewanie grawitacyjne. W tym przypadku do wypełnienia formy wykorzystuje się wyłącznie siłę grawitacji, która sprawia, że metal z wlewu głównego znajdującego się w górnej części formy trafia do całego układu wlewowego i jest rozprowadzany po wszystkich wolnych przestrzeniach.

Certyfikaty

modele metalowe modele plastikowe modele odlewnicze formy 
modelarstwo odlewnicze
 
Kontakt
Zapoznaj się z naszą ofertą i skorzystaj z pomocy naszych ekspertów. Pomożemy Ci wykonać odpowiedni model czy formę z drewna, tworzywa sztucznego lub metalu. Zapraszamy do naszej siedziby pod Poznaniem lub kontaktu mailowego. Formularz