Jak poprawić warunki pracy w odlewni? Porady i sugestie

odlewnia metalu

Wytwarzanie elementów o skomplikowanej geometrii może odbywać się przy wykorzystaniu różnych technologii produkcji. Wśród tych, które cieszą się szczególną popularnością ze względu na oferowane możliwości, jedną z wybieranych najczęściej jest odlewnictwo, pozwalające na produkcję mało- i wielkoseryjną przy uzyskiwaniu wysokiej jakości detali oraz bardzo dużej powtarzalności, a także utrzymywaniu kosztów na stosunkowo niskim poziomie. Z uwagi na specyfikę niezbędnych operacji, niezwykle ważne okaże się przestrzeganie zasad BHP. Przekonajmy się, jak przebiega proces odlewania i sprawdźmy, jakie zagrożenia się z nim wiążą.

Jak wygląda proces odlewania?

Odlewnictwo to technologia pozwalająca na wytwarzanie elementów – głównie części maszyn i urządzeń, ale także wyrobów przeznaczonych m.in. dla budownictwa – przez wypełnienie formy ciekłym metalem. W grę wchodzi użycie żeliwa, staliwa, ale też metali nieżelaznych, a więc przede wszystkim stopów aluminium oraz miedzi np. mosiądzu i brązów. Cały proces obejmuje przygotowanie modelu i opracowanie na jego podstawie formy, uzyskanie stopu odlewniczego o wymaganym składzie, a następnie zalanie formy upłynnionym metalem. Po krystalizacji metalu wewnątrz formy jest on wyjmowany, a następnie oczyszczany i poddawany obróbce wykańczającej. Przy produkcji seryjnej najczęściej korzysta się z form trwałych tzw. kokilowych zwykle zrobionych z żeliwa szarego lub sferoidalnego albo staliwa.

Jakie zagrożenia wiążą się z pracą w odlewni?

Podczas wykonywania poszczególnych operacji technologicznych pracownicy odlewni są narażeni na kontakt z wysoką temperaturą i ciekłym metalem, co może doprowadzić do ciężkich poparzeń. W grę wchodzi też porażenie prądem oraz urazy powodowane przez przemieszczające się podzespoły używanych maszyn.

Certyfikaty

modele metalowe modele plastikowe modele odlewnicze formy 
modelarstwo odlewnicze
 
Kontakt
Zapoznaj się z naszą ofertą i skorzystaj z pomocy naszych ekspertów. Pomożemy Ci wykonać odpowiedni model czy formę z drewna, tworzywa sztucznego lub metalu. Zapraszamy do naszej siedziby pod Poznaniem lub kontaktu mailowego. Formularz