Dobre z natury? Zalety form drewnianych

forma drewnianaPrzygotowanie odlewu jest jedną z szerzej wykorzystywanych metod produkcji wyrobów z metalu, tworzyw sztucznych oraz wielu materiałów budowlanych, takich jak choćby gips. Do wiernego odwzorowania kształtu potrzebny jest jednak wzór w postaci modelu z drewna, metalu albo tworzywa sztucznego, który pozwoli na stworzenie formy o geometrii ściśle odpowiadającej charakterystyce gotowego produktu. Przekonajmy się, dlaczego warto skorzystać z modeli drewnianych.

Dlaczego warto korzystać z modeli drewnianych?

Drewno należy do materiałów, które łatwo poddają się obróbce mechanicznej, co pozwala na wykonanie z niego elementów o skomplikowanej geometrii. Przy właściwej wilgotności oraz prawidłowym zabezpieczeniu przed czynnikami zewnętrznymi zachowuje ono stałość wymiarów, a przy tym jest niezwykle trwałe. Zaletą gatunków o wysokiej gęstości, a więc takich jak np. dębina jest również spora twardość i wytrzymałość na duże obciążenia mechaniczne. Dobre rezultaty można uzyskiwać, stosując inne gatunki, w tym popularną sosnę lub olchę, które sprawdzą się zwłaszcza tam, gdzie potrzebna jest jedynie demonstracja tego, jak będzie się prezentować opracowywany wyrób. Spore znaczenie ma przystępna cena tego materiału oraz fakt, że można z niego przygotowywać elementy o dużych rozmiarach, lecz stosunkowo niewielkiej masie. Drewno może być także pokrywane lakierami i farbami, co świetnie zdaje egzamin przy realizacji modeli poglądowych, które mają służyć do przedstawienia ostatecznego wyglądu gotowego elementu.

Jak powstają modele drewniane?

Modele drewniane tworzy się na podstawie przygotowanych wcześniej plików cyfrowych, generowanych w oprogramowaniu typu CAD. Na ich bazie powstają pliki CAM, zawierające szczegółowe instrukcje co do poszczególnych operacji służących osiągnięciu zamierzonego kształtu, które mogą być użyte na obrabiarkach CNC, głównie tokarkach lub frezarkach. Zastosowanie maszyn tego rodzaju gwarantuje wierne odtworzenie istotnych szczegółów i wymiarów, a także zapewnia odpowiednie wykończenie powierzchni. Ze względu na właściwości materiału elementy o większej złożoności mogą powstawać przez sklejanie prostszych części.

Certyfikaty

modele metalowe modele plastikowe modele odlewnicze formy 
modelarstwo odlewnicze
 
Kontakt
Zapoznaj się z naszą ofertą i skorzystaj z pomocy naszych ekspertów. Pomożemy Ci wykonać odpowiedni model czy formę z drewna, tworzywa sztucznego lub metalu. Zapraszamy do naszej siedziby pod Poznaniem lub kontaktu mailowego. Formularz