Rola i znaczenie nowoczesnego wzornictwa przemysłowego

Każdego dnia używamy wielu produktów. Niektóre to być może specjalistyczne narzędzia używane podczas wykonywania pracy zawodowej, inne to produkty tak zwanego “codziennego użytku”. Jak by nie było, przez nasze przysłowiowe ręce przechodzi mnóstwo rzeczy używanych do rozrywki, pracy albo też w celu ułatwienia sobie wykonania jakichś czynności. Jednak czy kiedyś zastanawialiśmy się nad tym, dlaczego jakaś konkretna rzecz wygląda tak, a nie inaczej? Jak to się stało, że obecnie niektóre produkty wyglądają zupełnie inaczej niż ich odpowiedniki używane kilkadziesiąt, a może i nawet kilkaset lat temu? Aby odpowiedzieć na te pytania, musimy cofnąć się do 1 maja 1851 roku. To pozwoli nam dobrze zrozumieć czym jest wzornictwo przemysłowe i dlaczego jego rola i znaczenie są naprawdę istotne.

Wzornictwo przemysłowe - czym w ogóle jest?

Zanim jednak to zrobimy, zacznijmy od małej dawki teorii. Spróbujmy na początek zdefiniować wzornictwo przemysłowe. Tak naprawdę nie jest to łatwe, ponieważ pojęcie to z biegiem czasu ewoluowało, ale obecnie możemy założyć, że jest to działalność twórcza, której celem jest określenie zewnętrznych cech przedmiotów wytwarzanych przemysłowo, które to cechy określają strukturalne i funkcjonalne relacje, czyniąc dany wzór przemysłowy całością spójną, i to zarówno z punktu widzenia producenta, jak i użytkownika. Tak, wiemy, że ta definicja brzmi dość skomplikowanie, dlatego aby ją rozjaśnić, warto sięgnąć do pojęcia, które jest ściśle z wzornictwem przemysłowym związane. Pojęcie to, to “design”, czyli ogół działań o charakterze twórczym, dotyczącym projektowania dóbr i usług, których celem jest tworzenie wartości dodanej z perspektywy przede wszystkim klienta, ale także firmy. Zestawiając ze sobą te dwa pojęcia, chyba lepiej rozumiemy, że chodzi tutaj o to, aby projektować i tworzyć coś, co nie tylko działa, ale również posiada inne cechy nadające mu wartość użytkową. Jakie to cechy? Funkcjonalność, wygląd, styl, ale także dopasowanie do użytkownika pod względem fizjologii, psychologii, anatomii, ergonomii czy nawet antropologii kulturowej. To właśnie wzornictwo przemysłowe, a szczególnie to nowoczesne, powoduje, że nowe modele jakiegoś przedmiotu są lepsze, wygodniejsze w użytkowaniu i przez to także wydajniejsze.

Nowoczesne wzornictwo przemysłowe

Wróćmy jednak do 1 maja 1851 roku, czyli daty, która szczególnie wpłynęła na wzornictwo przemysłowe w rozumieniu tego, jak ważną rolę ono odgrywa. Tego właśnie dnia królowa Wiktoria otworzyła pierwszą na świecie Wielką Wystawę Przemysłu Wszystkich Narodów w Londynie. Warto dodać, że wówczas to właśnie Anglia była mocarstwem przemysłowym. Wystawa ta pokazała problem, jaki zrodził się wraz z wielką rewolucją przemysłową. Pokazano tam piękne wytwory przemysłu, wspaniale wykonane i ozdobione, często dużymi motywami natury czy historii. Jednak ozdoby te powodowały, że dane przedmioty stawały się niepraktyczne. Dobrym przykładem tego były nożyczki oraz brzytwy z dużymi ozdobami, które powodowały, że tak naprawdę nie dało się ich używać. Zatem wystawa ta w dużej mierze pokazała połączenie mechanizacji z dekoracyjnością przedmiotu, które często się wykluczały. To było iskrą zapalną do stworzenia nowego podejścia do wzornictwa przemysłowego.

Obecnie nadal tworzy się produkty piękne, ale równocześnie praktyczne. Dowodem tego są na przykład różne limitowane linie danych produktów, które zachowując swoje zastosowanie ozdabiane są w wyjątkowy sposób, nabierając przy tym stylu i charakteru.

Rola i znaczenie wzornictwa przemysłowego

Nowoczesne wzornictwo przemysłowe - jak już zaznaczyliśmy - działa w dwie strony. Po pierwsze, chcąc zdobyć klientów, trzeba cały czas pracować nad produktami, które się pojawiają. To potrzeby klientów determinują to, jak produkt ma wyglądać, jak działać i co zrobić, żeby był praktyczniejszy i bardziej ergonomiczny, czyli używanie go było przyjemniejsze, a często także intuicyjne. Z drugiej strony, wzornictwo przemysłowe działa na rzecz firm. Nie zawsze trzeba wymyślać albo projektować coś całkowicie nowego. Czasem wystarczy spojrzeć na dany problem z innej strony. Tutaj właśnie wzornictwo przemysłowe, gra główną rolę. Może trzeba jedynie zmienić obudowę albo jej kształt i coś będzie bardziej praktyczne. Albo przyjrzeć się materiałowi, z jakiego jest coś wykonane i tutaj wprowadzić zmiany. Jednak to tylko jedna strona działania nowoczesnego wzornictwa przemysłowego na rzecz producentów. Inną jego ważną rolą jest możliwość wprowadzenia zmian w produkcie, które pozwalają na oszczędności. Przecież cały czas pojawiają się nowe materiały czy rozwiązania technologiczne, które mogą produkt usprawnić, a przy okazji sporo zaoszczędzić. Warto mieć otwarty umysł i pozwolić, aby nowoczesne wzornictwo przemysłowe pomogło rozwiązywać pojawiające się problemy.

Certyfikaty

modele metalowe modele plastikowe modele odlewnicze formy 
modelarstwo odlewnicze
 
Kontakt
Zapoznaj się z naszą ofertą i skorzystaj z pomocy naszych ekspertów. Pomożemy Ci wykonać odpowiedni model czy formę z drewna, tworzywa sztucznego lub metalu. Zapraszamy do naszej siedziby pod Poznaniem lub kontaktu mailowego. Formularz