Metody wykonywania modeli żywicznych

żywica

Żywica naturalna jest stosowana przez ludzi od zarania dziejów. Powstaje w niektórych roślinach, najczęściej w drzewach iglastych. Już około trzech tysięcy lat temu ludzie nauczyli się ją wykorzystywać do produkcji laku, była także stosowana jako środek oczyszczający i dezynfekujący jamę ustną.

Obecnie obok żywic naturalnych (używanych między innymi do produkcji leków, kalafonii, szelaku, terpentyny, kosmetyków i tworzyw sztucznych) korzystamy też z tzw. żywic syntetycznych. Znajdują one znacznie więcej zastosowań od żywic naturalnych i można zaryzykować stwierdzenie, że dzisiejszy świat bez nich nie wyglądałby tak, jak wygląda. Produkujemy z nich tworzywa sztuczne, laminaty, kleje, smary, uszczelniacze, elementy wykorzystywane w przemyśle motoryzacyjnym (np. nadwozia samochodowe) i wiele innych przedmiotów. Stosujemy je także do wykonywania modeli żywicznych na potrzeby przemysłu.

Do czego służą modele żywiczne?

Modele żywiczne obok modeli powstających z metalu i drewna są specjalnymi przyrządami, których zadaniem jest wykonywanie form. Tak stworzone formy wypełnia się później ciekłym metalem i w ten sposób powstają wyroby doskonale odwzorowujące pożądane kształty. Modele żywiczne powstają najczęściej z żywic epoksydowych lub poliestrowych. Cechują się małą gęstością, dużą wytrzymałością, doskonałymi właściwościami przeciwciernymi oraz dużą odpornością chemiczną. Są wykorzystywane przede wszystkim do procesów formowania maszynowego, ale są także stosowane do seryjnej produkcji na formowanie ręczne.

Rodzaje modeli żywicznych:


• Modele frezowane
• Modele laminowane
• Modele wylewane 

Modele żywiczne są produkowane z bloków żywicznych w nowoczesnej technologii CNC. Mogą powstawać także jako laminaty albo odlewy z żywic standardowych. Przy produkcji modeli laminowanych i odlewanych także wykorzystuje się technologię CNC, w której powstają najpierw ich dokładne wzorce. Do realizowanych przez nas modeli żywicznych oferujemy także wykonanie tymi samymi metodami rdzennicy przystosowanej do formowania ręcznego i maszynowego.

 

Certyfikaty

modele metalowe modele plastikowe modele odlewnicze formy 
modelarstwo odlewnicze
 
Kontakt
Zapoznaj się z naszą ofertą i skorzystaj z pomocy naszych ekspertów. Pomożemy Ci wykonać odpowiedni model czy formę z drewna, tworzywa sztucznego lub metalu. Zapraszamy do naszej siedziby pod Poznaniem lub kontaktu mailowego. Formularz