Projektowanie form wtryskowych - krok po kroku

 

forma wtryskowa

Choć zaprojektowanie detalu stanowiącego podstawę wykonania formy wtryskowej wydaje się wymagające, tak naprawdę wystarczy do niego podstawowa znajomość CAD. Przed Wami krótki poradnik, dzięki któremu będziecie w stanie szybko wykonać prawidłowy projekt.

Co to jest forma wtryskowa?

Forma wtryskowa to skomplikowany mechanizm, którego używa się w przetwórstwie tworzyw sztucznych. Służy przede wszystkim do wprowadzania substancji w stanie ciekłym do gniazd w taki sposób, by przybrała wybraną przez nas formę. Wśród innych funkcji formy wtryskowej wymienić jeszcze można regularne odprowadzanie ciepła z rozgrzanego tworzywa.

Projektowanie formy wtryskowej - krótki poradnik

Pierwsze, o czym powinniśmy pamiętać podczas projektowania form wtryskowych, to odpowiednia grubość ścianek detalu. Niestety nie istnieje żaden uniwersalny wzór na jej obliczenie. Decydują o niej bowiem koszta produkcji, konstrukcja formy, płynność tworzywa, z którym będziemy pracować, a także rozmiar, kształt i funkcja produktu. Standardowa grubość ścian wypraski nie przekracza jednak wymiarów pomiędzy 0.7 a 2.5mm. Pamiętajmy, że poszczególne ścianki powinny być możliwie tej samej grubości - zmniejszy to prawdopodobieństwo wystąpienia zapadnięć czy jam skurczowych.

Postarajmy się też, by pochylenia odlewnicze były jak największe. Jeśli o to zadbamy, znacznie ułatwi to nam - a w niektórych przypadkach w ogóle umożliwi - wyjęcie wypraski z formy. Ponadto zmniejszymy w ten sposób prawdopodobieństwo powstania zniekształceń czy zadrapań. Pamiętajmy, by poziom pochylenia był ściśle związany z gładkością powierzchni wypraski. Powierzchnia bardzo matowa będzie wymagać pochylenia pod kątem co najmniej 5°. W przypadku powierzchni lekko matowej kąt minimalny wynosić będzie 2°. Z kolei powierzchnia szorstka potrzebuje pochylenia o wartości 3°30'.

Istotnym elementem dobrze zaprojektowanej formy wtryskowej jest użebrowanie. Służy ono do wzmocnienia ścianek wypraski. Warto, by wysokość zastosowanych żeber stanowiła pięciokrotną wartość ich grubości - dopiero wtedy osiągniemy zamierzony efekt. Jednocześnie grubość żeber musi być nie większa niż 1,3 grubości ścian wypraski.

Certyfikaty

modele metalowe modele plastikowe modele odlewnicze formy 
modelarstwo odlewnicze
 
Kontakt
Zapoznaj się z naszą ofertą i skorzystaj z pomocy naszych ekspertów. Pomożemy Ci wykonać odpowiedni model czy formę z drewna, tworzywa sztucznego lub metalu. Zapraszamy do naszej siedziby pod Poznaniem lub kontaktu mailowego. Formularz