Czym jest wzornictwo przemysłowe?


fdorma do odlewu

W dzisiejszych czasach często spotykamy się z terminem „wzornictwo przemysłowe”. Na uczelniach wyższych są nawet specjalne wydziały wzornictwa przemysłowego. Czym tak naprawdę ono jest? Czym się zajmuje? Dzisiejszy wpis rozwieje wszelkie wątpliwości związane z tym określeniem.

Wzornictwo przemysłowe – definicja

Z definicji wzornictwa przemysłowego wynika, że jest to projektowanie wzorów wyrobów przemysłowych. Wzornictwo przemysłowe ma na celu rozwijanie kultury materialnej społeczeństwa, a robi to poprzez ciągłe podnoszenie estetyki i jakości produkcji przemysłowej. Ponieważ rozwój produkcji przemysłowej jest zjawiskiem ciągłym, powstała potrzeba wykształcenia osobnej profesji – projektanta przemysłowego, a samo wzornictwo zaczęło być traktowane jako dziedzina twórcza.

Początki wzornictwa przemysłowego

Wzornictwo przemysłowe zaczęło się rozwijać razem z produkcją masową. Stało się to w krajach wysoko rozwiniętych i uprzemysłowionych. W roku 1851 w Wielkiej Brytanii została otwarta pierwsza na świecie Wystawa Przemysłu Wszystkich Narodów w Londynie. Królestwo brytyjskie było wówczas prawdziwym mocarstwem przemysłowym.

Przełomowa była dla tej dziedziny działalność grupy artystycznej Bauhaus założonej w 1919 roku w Dessau. Artyści skupieni w tej grupie wyznawali i propagowali zasadę funkcjonalizmu. Najważniejsze miało być tworzenie typowych, ale niezwykle starannie dopracowanych form. Takie same założenia przyświecały szkole artystyczno-technicznej Wchutiemas powstałej w ZSRR w tym samym okresie.

Od tego czasu zaczęto kształcić plastyków na potrzeby przemysłu. Zaczęły powstawać liczne instytucje, ośrodki, biura projektowe oraz szkoły wzornictwa przemysłowego. 

Wzornictwo przemysłowe w Polsce

W naszym kraju projektowanie wzorów i form specjalnie dla przemysłu jest praktykowane już od połowy XIX wieku. Artyści tworzący przedmioty użytkowe nazywali swoją profesję „sztuką stosowaną”. Dzisiaj wzornictwo przemysłowe jest jednym z ważniejszych etapów produkcji. Od dobrze zaprojektowanego wzoru przemysłowego zależy dokładności i staranność wykonania każdego wytworu, czyli każdego przedmiotu wytworzonego w sposób przemysłowy. 

Certyfikaty

modele metalowe modele plastikowe modele odlewnicze formy 
modelarstwo odlewnicze
 
Kontakt
Zapoznaj się z naszą ofertą i skorzystaj z pomocy naszych ekspertów. Pomożemy Ci wykonać odpowiedni model czy formę z drewna, tworzywa sztucznego lub metalu. Zapraszamy do naszej siedziby pod Poznaniem lub kontaktu mailowego. Formularz