Czym jest modelarstwo odlewnicze?


forma odlewnicza

Modelarstwo kojarzymy zazwyczaj z hobbystycznym skejaniem niewielkich modeli samochodów, samolotów lub innych pojazdów i maszyn. Jednak kiedy mowa o modelarstwie odlewniczym, wiele z nas nie wie zupełnie o co chodzi. Czym jest modelarstwo odlewnicze i kto z niego korzysta? W tym wpisie postaramy się przybliżyć działalność naszej firmy.

Modelarstwo odlewnicze – definicja

Według definicji słownikowej modelarstwo odlewnicze jest działem odlewnictwa, który zajmuje się wytwarzaniem modeli elementów odlewanych. Najczęściej robi się je z drewna albo metalu, ale także z tworzyw sztucznych czy gipsu. Modele odlewnicze służą do tworzenia form i rdzeni, które są potem wykorzystywane przy produkcji odlewniczej. Są wzornikami niezbędnymi do wykonywania odlewów. Dzięki ich zastosowaniu możliwe staje się produkowanie identycznych wyrobów o ściśle określonych parametrach.

Jak wygląda tworzenie modeli odlewniczych?

Tworzenie modeli odlewniczych jest bardzo skomplikowanym procesem, podczas którego niezbędna jest odpowiednia wiedza oraz doświadczenie. Konieczne są także specjalistyczne narzędzia, bez których nie byłoby możliwe wykonanie odlewów wysokiej jakości. Nasza firma dysponuje konwencjonalnymi obrabiarkami, jak również nowoczesnymi maszynami CNC, które umożliwiają sprawne i precyzyjne wykonywanie odlewów.

Specjalne przyrządy są wypełniane ciekłym metalem. Metal zyskuje pożądany kształt dzięki przestrzennemu modelowi odlewniczemu. Modele mogą być wytwarzane także z tworzyw żywicznych oraz z drewna. Nasza firma gwarantuje najwyższą jakość wykonywanych odlewów i może zrealizować dowolną formę odlewniczą.

Kto korzysta z modeli odlewniczych?

Z modelarstwa odlewniczego korzystają różne branże. Obecnie bardzo wiele firm z różnych gałęzi przemysłu korzysta z modeli odlewniczych. Niektóre z nich robią je same, inne zlecają wykonanie takich modeli firmom specjalizującym się w modelarstwie odlewniczym. Stosowanie modeli odlewniczych jest konieczne przy produkowaniu różnego rodzaju maszyn czy narzędzi.

Certyfikaty

modele metalowe modele plastikowe modele odlewnicze formy 
modelarstwo odlewnicze
 
Kontakt
Zapoznaj się z naszą ofertą i skorzystaj z pomocy naszych ekspertów. Pomożemy Ci wykonać odpowiedni model czy formę z drewna, tworzywa sztucznego lub metalu. Zapraszamy do naszej siedziby pod Poznaniem lub kontaktu mailowego. Formularz